Rowery MTB – co jest najważniejsze przy ich zakupie?

Rowery górskie przeznaczone są do jazdy w terenie. Od rowerów szosowych różnią się wagą i dużą zwrotnością. Rowery MTB posiadają jednak wiele innych cech, które czynią je niezastąpionymi zarówno na szosie, jak i w terenie. Poniżej przedstawiamy główne zalety rowerów górskich.

Rowery MTB – Wytrzymałość to główna cecha

rower górski

Rowery górskie mogą być używane w każdym terenie. Wykonane są z mocnych materiałów, które wytrzymują duże obciążenia. Podczas jazdy po nieutwardzonych drogach ważne jest, aby mieć niezawodny rower, który się nie zepsuje. Nie chcemy przecież utknąć na odludziu, ponieważ rower się zepsuł.

Rowery górskie są często wyposażone w amortyzatory, które pozwalają na jazdę po nierównym terenie bez ryzyka uszkodzenia stawów lub zdenerwowania spowodowanego ciągłymi wibracjami. To sprawia, że kolarstwo górskie jest komfortowe i obecnie jest jednym z najpopularniejszych sportów. Szacuje się, że na całym świecie na rowerach górskich jeździ ponad 60 milionów ludzi!.

Warto zauważyć, że rowerzyści górscy dzielą się na kilka podtypów: cross-country (XC), downhill (DH), all-mountain i freeride. Osoby kupujące rower górski cross-country skupiają się na jak najszybszym pokonywaniu różnych rodzajów terenu. Kolarze downhill lubią zjeżdżać z góry z bardzo dużą prędkością.

Zawieszenie – klucz w wyborze roweru MTB

Przy wyborze odpowiedniego roweru górskiego należy kierować się wieloma względami. Oczywiście, rozmiar koła i cena są ważnymi czynnikami przy podejmowaniu decyzji, ale dobrze jest również zastanowić się nad rodzajem zawieszenia. Istnieją rowery górskie typu hardtail, które całą amortyzację mają w oponach – ułatwia pokonywanie przeszkód i redukuje wstrząsy kierownicy. Można również wybrać softtail z minimalną amortyzacją z tyłu oraz full suspension (z pełnymi amortyzatorami z przodu i z tyłu). Decyzja o tym, na który z tych wariantów postawić, zależy od indywidualnych preferencji i stylu jazdy. Należy tylko pamiętać, że rower mtb z pełnym zawieszeniem jest droższy i cięższy.