Trenażer rowerowy – dlaczego warto i jaki wybrać?

Zima często okazuje się trudnym sezonem dla miłośników jazdy na dwóch kółkach. Nie chcąc rezygnować z treningów związanych z ulubioną dyscypliną kolarze zmuszeni są odnaleźć alternatywy dla jazdy po dogach. Niektóre osoby zastanawiają się nad tym, czy zamiast trenażera nie można wykorzystać w tym celu roweru stacjonarnego. Warto wiedzieć, że ćwiczenia na tych urządzeniach zapewniają nieco inne efekty. Jak wybrać trenażer rowerowy i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Dla kogo będzie dobrym wyborem?

Stacjonarne rowerki zazwyczaj spotkać można na siłowniach. To doskonała propozycja dla osób pragnących wykonać trening cardio i zadbać o swoją kondycję w zimowym sezonie. Tego typu urządzenia nie są jednak najlepszą opcją dla rowerzystów, którym zależy na tym, aby nie utracić poczynionych w swojej dyscyplinie postępów. Choć rowery stacjonarne pozwalają na wykonanie ćwiczeń o różnym stopniu intensywności i spalenie kalorii, nie imitują jazdy rowerem. Chcąc pracować nad określonymi, wykorzystywanymi na trasie grupami mięśni i ćwiczyć umiejętność jazdy na dwóch kółkach, należy wybrać trenażer z katalogu produktów jak ten od sprint-rowery.pl. Czym różnią się poszczególne rodzaje i na jaki warto się zdecydować?

Rodzaje trenażerów rowerowych

Urządzenia z tej kategorii można podzielić na modele z napędem pośrednim i bezpośrednim. Pierwsze z nich to dość duża i zróżnicowana grupa. W ich przypadku tylne koło roweru przylega do trenażera. W poszczególnych modelach z tej kategorii stosuje się jednak odmienne rozwiązania. Mogą one posłużyć do różnych rodzajów treningu. Najbardziej powszechnie spotykanymi są modele rolkowe. W ich przypadku rower umieszcza się na specjalnej ramie z rolkami. To jedne z akcesoriów o najprostszej konstrukcji posiadających przystępne ceny. Są jednak chętnie wybierane nawet przez profesjonalnych kolarzy. Co warto o nich wiedzieć?

Ćwiczenia na rolkowym trenażerze mogą być dość dużym wyzwaniem. Jego podjęcie może jednak nieść za sobą wiele korzyści. Oprócz ćwiczenia siły mięśni umożliwia on bowiem doskonalenie stabilności i koncentracji w czasie jazdy. Do zalet takich akcesoriów zalicza się też ich lekkość, niewielki rozmiar i fakt, że łatwo można dopasować do nich większość rowerów. Na jakie jeszcze trenażery warto zwrócić uwagę?

Inne warte uwagi propozycje

Wśród modeli o napędzie pośrednim pojawiają się też trenażery magnetyczne i hydrauliczne. Oba rodzaje wykorzystują odpowiednie technologie, aby generować opór w czasie jazdy. Mogą być więc korzystną opcją do intensywnych ćwiczeń. Mimo bardziej skomplikowanej budowy posiadają stosunkowo przystępne ceny.

Do najchętniej wybieranych zalicza się jednak interaktywne trenażery z napędem bezpośrednim. Takie urządzenia zastępują tylne koło roweru. Nie tylko zapewniają cichą pracę i stabilność, ale też symulują warunki na trasie. Korzystając z takiego akcesorium natrafia się na zmienny opór i nachylenie. Ponadto, zbierają dane na temat treningów dotyczące między innymi średniej prędkości i pulsu użytkownika. Poszukując trenażera warto dopasować go do własnego zapotrzebowania.