Jak wybrać rower szosowy?

Rower szosowy to produkt wybierany przez wielu amatorów jazdy po długich trasach. Przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów zwiększających komfort jego użytkowania. Podpowiadamy, jak wybrać funkcjonalny jednoślad do jazdy po szosach.

Geometria jednośladu

Pierwszą istotną rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę przy wyborze roweru szosowego jest jego geometria. Konstrukcja jednośladu powinna umożliwiać osiąganie dużych szybkości w czasie jazdy po płaskich nawierzchniach. W tym wypadku można wyróżnić dwie kategorie rowerów szosowych: race oraz endurance. Te pierwsze są tworzone z myślą o osobach ścigających się na tego typu jednośladach. Dlatego są polecane zawodowcom potrzebującym sprzętu gwarantującego szybki finisz na mecie wyścigu. Rowery typu endurance posiadają wyższa główkę ramy i większą bazę kół. Taka konstrukcja przekłada się na wysoki komfort jazdy i ściganie nie tylko na idealnie płaskich odcinkach trasy.

Istotne parametry rowerów szosowych

W przypadku rowerów szosowych warto inwestować w modele z aluminiową ramą i karbonowym widelcem oraz dużą liczbą biegów. Niska waga sprzętu oraz zapewnia bardzo dobre przyśpieszenie. Warto pamiętać o odpowiednich hamulcach zwiększających bezpieczeństwo użytkownika jednośladu. Rower szosowy może występować w wielu rozmiarach. Jego wybór musi być dostosowany do wzrostu osoby, która będzie z niego korzystała. Kluczowym parametrem przy doborze jest długość nogi przyszłego użytkownika roweru. Nieodpowiednio dopasowany rozmiar przekłada się na nieergonomiczną pozycje podczas jazdy, która przysparza więcej kłopotów niż przyjemności. Ponadto wybrany model powinien umożliwiać montaż rożnego rozmiaru opon. Takie rozwiązanie pozwala na łatwiejsze dostosowanie do specyfiki nawierzchni i panujących na niej warunków.