Pompka z manometrem – niezbędne narzędzie w warsztacie rowerowym

Pompka z manometrem przeznaczona do roweru jest przydatnym narzędziem, który każdy pasjonat rowerów powinien posiadać. W ten praktyczny przyrząd do kontroli ciśnienia w ogumieniu są wyposażone niektóre z ręcznych pompek, które są zabierane przez wielbicieli wędrówek rowerowych w trasę.

Czym jest manometr do roweru?

Manometr rowerowy to przyrząd, który służy do pomiaru ciśnienia w ogumieniu. Dzięki niemu można napompować koło do potrzebnego poziomu – jest to najczęściej ciśnienie, jakie zostało wskazane przez producenta, można je zwykle odczytać w bocznej części opony. Natomiast bardziej doświadczeni użytkownicy rowerów dostosowują ciśnienie w kołach do własnych oczekiwań i preferencji, wedle uznania. Ciśnienie w oponie rowerowej jest bardzo ważne, to od niego zależy między innymi amortyzacja, przyczepność, opór toczenia, czy też sama wygoda jazdy. Również zależne jest od tego to, czy rower będzie radził sobie na nierównościach. Niższe ciśnienie zwiększa komfort, sprawia też, że jednoślad trzyma się lepiej drogi i sprawniej jeździ po nierównościach. Wysokie ciśnienie powoduje natomiast, że rower jeździ szybciej, natomiast opony stają się twardsze, co jest skutkiem słabszej amortyzacji drgań oraz przejazdów przez przeszkody.

pompka rowerowa

Wykorzystanie pompki z manometrem

Pompka z manometrem (https://www.dobrerowery.pl/pompki-rowerowe) jest często używana w przydomowym warsztacie. Są w nią wyposażone niemal wszystkie, dobre jakościowo pompki podłogowe. Pompka nożna umożliwia napełnianie kół sprężonym powietrzem. Pozwala też na regularną kontrolę ciśnienia w oponach rowerowych przed daną wyprawą. Manometr jest też wbudowany do wielu ręcznych rodzajów pompek. Te produkty mają niewielkie rozmiary i masę, mimo tego, że jest w nich zainstalowany ciśnieniomierz – jest to możliwe dzięki miniaturyzacji. Oprócz tego spełniają te same funkcje, co ich większe odpowiedniki, dzięki nim możliwe jest precyzyjne ustawienie ciśnienia w oponie, które pozwala zapewnić wygodę oraz niezłe osiągi w trakcie przejażdżki rowerowej w wybranym terenie. Te wszystkie zalety sprawiają, że warto się w nie wyposażyć.