Jak poprawić bezpieczeństwo na rowerze?

Choć jazda na rowerze to fantastyczna zabawa, a także świetny sposób na dbanie o formę i kondycje, to jednak obarczona jest naprawdę poważnym ryzykiem wypadku, a nawet śmierci. Wystarczy tylko niefortunny upadek z roweru, aby rowerowa wycieczka zakończyła się tragedią. W jaki sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo na rowerze, aby do takiego scenariusza nie dopuścić?

Odpowiednie zabezpieczenie głowy

Nie da się ukryć, że głowa jest najbardziej narażoną na uszkodzenie częścią ciała podczas upadku z roweru. Wystarczy tylko uderzyć nią o krawężnik lub asfalt, aby spowodować nawet śmiertelne uszkodzenia.

Nic więc dziwnego, że tak często mówi się o tym, aby na rowerze zawsze mieć na głowie kask. W przypadku upadku i uderzenia głową o twardą nawierzchnię kask przejmie całą siłę uderzenia i zabezpieczy głowę przed uszkodzeniem.

Zapewnienie odpowiedniej widoczności

Żeby jednak zminimalizować ryzyko upadku, który najczęściej występuje w wyniku zderzenia z innym uczestnikiem ruchu drogowego, należy zadbać o to, a do zderzenia po prostu nie doszło. Zapewnić to mogą lampki rowerowe.

Brak odpowiedniego oświetlenia, czyli niezapewnienie sobie właściwej widoczności, to najczęstszy powód występowania wypadków z udziałem rowerzystów. Używanie dobrej jakości lampek rowerowych znacznie to ryzyko minimalizuje, więc jednocześnie zmniejsza występowanie wypadków.

Pamiętać jednocześnie trzeba, że rowerowe oświetlenie jest obowiązkowe, więc bez niego narażamy się nie tylko na wypadek, lecz również na mandat.