Buty rowerowe SPD – dlaczego warto?

Każdy, kto bardziej interesuje się kolarstwem, prędzej czy później stanie przed wyborem przejścia na pedały zaciskowe, potocznie zwane SPD. O tym, kiedy i dlaczego warto przejść na ten system w poniższym artykule.

Skąd nazwa SPD?


Zacznijmy od małego wyjaśnienia. SPD to system wymyślony przez japońskiego giganta – Shimano i dotyczy tylko pedałów turystycznych i motocykli terenowych. System drogowy nazywa się SPD-SL, a pedały innych marek to już nie SPD, ale KEO dla Look lub I-Click dla TIME. Dlaczego więc piszemy o butach SPD? Skrót ten stał się synonimem systemu zacisków do butów.

buty rowerowe spd

Jakie buty SPD na początek?

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup butów rowerowych SPD, to musisz wiedzieć, które buty na pierwszy rzut oka okażą się najlepsze i czy warto od razu inwestować w wysokiej jakości model swoich marzeń. Tutaj również wybór zależy od wielu czynników. Oczywiście buty rowerowe, jak wszystkie buty, z czasem się zużywają. Lepiej zacząć od tańszych butów, takich jak XLC CB-M09 lub Shimano ME100. Te dwa modele charakteryzują się dość agresywnym bieżnikiem, miękką podeszwą i dobrą ceną. But XLC jest przeznaczony przede wszystkim do lekkiej jazdy na rowerze i kolarstwa górskiego. Buty Shimano ME100 to model Enduro. Możemy do niej doczepić specjalne kolce zwiększające przyczepność. Trzeba jednak zaznaczyć, że sprawdzą się nie tylko w Enduro, a dzięki miękkiej podeszwie są wprost stworzone dla początkujących w świecie rowerowym, zdaniem większości to najlepsze buty rowerowe SPD na początek.

Buty SPD – dlaczego warto?

Wpięcie się w pedały umożliwia obsługę nie tylko przez naciśnięcie, ale także przez pociągnięcie ich do góry. Po wyposażeniu bardzo solidnego buta w system SPD nasze osiągi mogą wzrosnąć nawet o kilkanaście procent. Ciągnąc za pedały mobilizujemy nieaktywne mięśnie jednocześnie zmuszając je do pracy.