Dlaczego odpowiednie buty rowerowe są tak ważne?

Bezpieczna i komfortowa jazda rowerem bardzo często wymaga posiadania odpowiedniego wyposażenia. Absolutną podstawą są rękawiczki rowerowe, które chronią dłonie podczas upadku oraz zapewniają wygodny chwyt.

Bardzo ważne są również odpowiednie buty na rower, które zapewnią dobrą przyczepność stóp do pedałów. Posiadanie butów rowerowych jest szczególnie ważne w przypadku, gdy na co dzień uprawiamy jazdę wyczynową rowerem górskim. Taki rower przeznaczony jest głównie do jazdy po piachu, błocie lub kamieniach. W takich warunkach bardzo trudno jest utrzymać stopy na pedałach, a pomagają w tym właśnie odpowiednie buty. Czym charakteryzują się buty rowerowe MTB oraz dlaczego są tak istotne podczas jazdy wyczynowej? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Zastosowanie butów rowerowych podczas jazdy rowerem górskim

Rower górski przeznaczony jest głównie do jazdy wyczynowej. Doskonale sprawdza się on podczas przemieszczania się w trudnych warunkach, np. po piachu, błocie, kamieniach lub śniegu. W przypadku jazdy rowerem górskim posiadanie odpowiedniego wyposażenia jest o wiele bardziej istotne, niż w przypadku jazdy rekreacyjnej, np. rowerem trekkingowym.

Odpowiednio dobrane rowerowe buty MTB pozwalają zapewnić odpowiednią przyczepność stóp do pedałów, dzięki czemu stopy nie spadają z pedałów podczas jazdy po trudnej, wymagającej nawierzchni. Ponadto, buty nie powodują żadnych otarć stóp nawet podczas bardzo długich wypraw rowerowych, a stopa w takich butach mniej się poci.

buty rowerowe mtb

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów na rower?

Buty na rower powinny przede wszystkim wykazywać się dużą trwałością oraz jakością wykonania. Podczas zakupu takich butów należy zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Powinny być one solidne i dobrze przepuszczać powietrze, aby stopa mogła oddychać podczas bardzo intensywnego wysiłku. Ponadto buty na rower nie mogą być zbyt wysokie, ponieważ mogą one obcierać podczas dłuższej jazdy. Bardzo ważne jest również to, aby buty na rower dobrze przylegały do stopy.