Czy rower trekkingowy jest odpowiedni do miasta?

Choć to właśnie w mieście rowerzyści posiadają najlepszą infrastrukturę, a także istnieje największy ruch rowerowy, to jednak w dalszym ciągu wybranie odpowiedniego modelu jednośladu do miasta stawia przed wieloma rowerzystami bardzo trudne zadanie. Często w różnego rodzaju poradnikach przewija się temat rowerów trekkingowych. Czy są one jednak odpowiednie do takiego środowiska, jak miasto?

Czym są rowery trekkingowe?

Żeby móc zrozumieć, czy rower trekkingowy będzie odpowiedni do miasta, najpierw trzeba się dokładnie dowiedzieć tego, czym on tak naprawdę w ogóle jest.

Na pierwszy rzut można pomyśleć, że jest to rower powstały z połączenia modelu górskiego oraz szosowego. Jest w tym wiele prawdy, ponieważ po pierwsze posiada bardzo duże, cienkie i typowo szosowe koła. Z drugiej jednak strony jest wyposażony w potężne hamulce, oraz bardzo wygodne amortyzatory, jak w rowerze górskim.

rower trekkingowy

Dodatkowo posiada przydatne wyposażenie, którego fabrycznie nie ma w żadnym z tych rowerów, czyli oświetlenie oraz błotniki.

Czy są to rowery dobre do miasta?

Wracając jednak do pierwotnego pytania – czy jest to dobry rower do miasta? Zdecydowanie tak, ponieważ pozwala na szybkie i bardzo wygodne przemieszczanie się po mieście. Co więcej, jego kupno nie wymaga doposażenia roweru w niezwykle potrzebne w mieście dodatki.

Kto bowiem wyobraża sobie jazdę po zmroku w mieście bez oświetlenia, lub też poranną jazdę do pracy na rowerze po deszczu, który nie posiada błotników. Oba te scenariusze są po prostu nie do pomyślenia.