Rowerowe tarcze hamulcowe – dlaczego nie warto na nich oszczędzać?

Niezależnie od tego czy na kolarstwo uprawiamy często czy tylko okazyjnie, wyczynowo czy rekreacyjnie, to bardzo ważną kwestią jest sprawność roweru, która przekłada się na nasze bezpieczeństwo. Jednym z istotnych elementów gwarantujących nam bezpieczną jazdę są prawidłowo działające hamulce. Poniżej znajdziemy odpowiedź na pytanie, czym są rowerowe tarcze hamulcowe i dlaczego nie warto na nich oszczędzać.

Czym charakteryzują się hamulce tarczowe w rowerze?

Jest to rodzaj hamulców najczęściej stosowany w rowerach typu MTB oraz coraz częściej w rowerach szosowych. Ich konstrukcja składa się z tarczy i zacisku z klocami hamulcowymi, które przy uruchomieniu ocierają się o tarczę i wyhamowują koła. Do wyboru mamy tarcze hamulcowe rowerowe mechaniczne oraz hydrauliczne.
Ten rodzaj hamulców charakteryzuje się dużą siłą hamowania oraz bardzo dobrym działaniem na każdej trasie i w każdych warunkach pogodowych. Mają one też swoje wady, takie jak dość wysoka cena oraz konieczność odpowiedniej konserwacji.

Dlaczego nie warto oszczędzać na rowerowych tarczach hamulcowych?

Jak już wspomniano wcześniej zakup dobrej jakości tarcz hamulcowych do roweru może wiązać się z dość dużym kosztem. Jednak na ten cel nie warto żałować środków, ponieważ przełożyć się to może na nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy.
Hamulce tarczowe, zwłaszcza typu hydraulicznego, są dość kłopotliwe w samodzielnej naprawie, szczególnie w trasie i bez odpowiednich narzędzi. Warto więc zakupić droższy produkt, o wyższej jakości oraz regularnie dbać o konserwację tarcz i klocków. Pozwoli to znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia nieprzyjemnej niespodzianki na trasie.