Pedały rowerowe – bezpieczeństwo i wygoda

Wybierając pedały rowerowe należy zastanowić się, do czego będą nam służyć (czyli w jaki sposób wykorzystujemy rower). Czego innego będą szukać osoby zajmujące się jazdą miejsko – turystyczną, a czego innego uprawiający rowerowe sporty grawitacyjne. Przygotowując się do wymiany pedałów rowerowych, kluczowe jest sprecyzowanie wymagań technicznych. Najważniejsze to średnica gwintu, która jest przeznaczony pod ich montaż, kolejna to czy jeździmy w butach rowerowych z możliwością wpięcia w pedały, czy w zwykłych.

Rodzaje pedałów – generalny podział

  • do rowerowych sportów grawitacyjnych – do tej kategorii trafiają wszystkie urządzenia przeznaczone do kolarstwa, w którym koła całkowicie odrywają się od podłoża, a my wykonujemy, chociażby krótką fazę lotu. Będą to pedały zakończone kolcami, dla pewniejszego oparcia, o niskim profilu, lecz szerokiej stopce oraz wykonane z metalu – dla lepszej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne.
  • miejsko / turystyczne – są to najbardziej klasyczne, często plastikowe (rzadziej metalowe), o szerokiej stopce. Przeważnie są zakończone gumowanymi lub chropowatymi powierzchniami ograniczającymi ześlizgnięcie się stopy w czasie gorszych warunków (np. deszcz).
  • „MTB” – w tym kontekście oznacza to po prostu bardziej sportową, dynamiczniejszą jazdę. Żebrowanie stopki jest pionowe, całość konstrukcji metalowa, nie ślizgają się nawet po zabłoceniu.
  • SPD – są to pedały przeznaczone do jazdy w specjalnych, rowerowych butach. Dzięki wpięciu buta w pedały rowerowe unikamy zbędnych strat energii związanych ze ześlizgiem nogi na stopce. Poza modelami jednostronnymi, nie można na nich jeździć bez specjalnego obuwia.
pedały rowerowe

Jak dokonać wyboru?

Najpierw należy wybrać kategorię, która nas interesuje, jeżeli używamy roweru wszechstronnie – dobrym rozwiązaniem będą pedały rowerowe https://www.goride.pl/pedaly-do-roweru typu MTB. Następnie pozostaje nam upewnić się odnośnie średnicy gwintu i wybrać kolor.