Jakie opony rowerowe wybrać?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że właściwie wybrane opony będą gwarantowały użytkownikowi bezpieczeństwo nie tylko i wyłącznie w trakcie hamowania, ale również jazdy po drodze charakteryzującej się zmniejszoną przyczepnością. Jakie kwestie należy uwzględnić przy wyborze opon rowerowych?

Jakość opon

Rowerzysta nie może pod żadnym pozorem zlekceważyć stanu opon w swoim rowerze. Warto wiedzieć, że guma będzie starzała się w wyniku przejechanych kilometrów czy oddziaływania słońca lub mrozu. Należy mieć świadomość, że popękana guma nie będzie posiadała części swoich bardzo istotnych właściwości. Może tym samym zawieść użytkownika w najmniej spodziewanym momencie.

Szerokość opon

Należy mieć świadomość, że dzięki szerokości opon rowerzysta będzie mógł wpłynąć na to, jak będzie się jeździło jednośladem. Godny uwagi jest fakt, że im węższe będą omawiane opony rowerowe, tym niższych oporów toczenia należy się spodziewać. Rowery z węższymi będą zdecydowanie lepiej przyspieszać. Nie można oczywiście zapomnieć, że przez węższe opony użytkownik będzie miał znacznie mniejszą stabilność w warunkach terenowych.

Z kolei szersze opony rowerowe są nie tylko i wyłącznie cięższe, ale również mogą stawiać rowerzyście większy opór toczenia. Zdecydowanie bardziej bezpieczna będzie natomiast jazda do nierównej nawierzchni. Godny uwagi jest fakt, że w zdecydowanej większości przypadków w rowerach szosowych stosowane są opony o szerokości od 23 do 28 mm.