Jak zwiększyć bezpieczeństwo na rowerze – wybór klocków hamulcowych

Jazda na rowerze to coraz bardziej popularne hobby. Przed wyruszeniem w trasę warto jednak zadbać o to, żeby pojazd był w stu procentach sprawny.

Obowiązkowe wyposażenie roweru – czyli co musi mieć każdy rower?

Wyposażenie, które powinno znaleźć się w rowerze jest uregulowane przepisami prawa. Do obowiązkowych elementów, które muszą znaleźć się w każdym jednośladzie należą:

– Światło przednie – powinno świecić światłem ciągłym lub migającym i może być białe albo żółte
– Światło tylne – musi być to jedno czerwone światło odblaskowe i dodatkowo jedno świecące ciągle lub migające
– Hamulec – rower musi być wyposażony w przynajmniej jeden sprawny hamulec
– Dzwonek – pojazd koniecznie musi posiadać sygnał dźwiękowy

Klocki hamulcowe do roweru – jaki rodzaj klocków wybrać?

Klocki hamulcowe rowerowe to bardzo ważny element wyposażenia każdego roweru. Podstawowy podział wyróżnia: klocki żywiczne, metaliczne i półmetaliczne.

Wybór klocków hamulcowych rowerowych będzie uzależniony od typu hamulców w danym rowerze – informację o nazwie hamulca znajdziemy w specyfikacji roweru lub na samym hamulcu.

Klocki hamulcowe rowerowe

Wybierając klocki hamulcowe trzeba wziąć pod uwagę sposób korzystania z roweru – krótkie przejażdżki po parku będą wymagały innych klocków niż długie i wymagające górskie trasy. Miękkie klocki hamulcowe to idealne rozwiązanie na krótkie trasy o niskiej częstotliwości hamowania, podczas gdy klocki twardsze najlepiej sprawdzą się podczas długich i wymagających przejażdżek.