Stojak rowerowy

Istotną kwestią jest, aby rower posiadał stabilne podparcie. Bez względu czy jest to parking, piwnica, garaż, balkon lub też miejsce publiczne, solidny statyw spełnia ważną funkcję. Stabilizacja najważniejsza jest podczas serwisowania jednośladu. Można powiedzieć, że stelaż jest wówczas „trzecią ręką” majsterkowicza. Stojak umożliwia uniknięcie opierania roweru o ściany czy też domowe sprzęty, jak również zapobiega wywrotkom.

Rodzaje statywów

W zależności od miejsca i sposobu parkowania pojazdu sklep GoRide oferuje różne typy stojaków rowerowych. Najpopularniejsze z nich to:

  • Składany – idealny do mieszkań czy małych pomieszczeń. Dzięki składanej konstrukcji zmieści się w każdej szafie
  • Półka rowerowa – mocuje się ją do ściany
  • Wieszak rowerowy – służy do parkowania w pionie
  • Uchwyty i haki – umożliwiają wieszanie roweru na ścianie
  • Parkingowy – mocowany do podłoża na parkingach rowerowych. Pełni również funkcję zabezpieczającą przed kradzieżą
  • Sprężynowy – cieszy się najmniej pochlebną opinią ze względu na niską i niewygodną konstrukcję. W zasadzie uniemożliwia postawienie jednośladu w pionie i dość ciężko przypiąć do niego ramę.

Czym sugerować się przy wyborze stelaża serwisowego?

stojak rowerowy

Jak zostało nadmienione we wstępie, najbardziej istotnym zastosowaniem statywu jest stabilizacja pojazdu w czasie napraw i konserwacji. Doskonale zdaje egzamin w profesjonalnych warsztatach oraz warunkach domowych. Decydując się na zakup stojaka rowerowego, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Najlepiej, aby była to stal lub aluminium, z maksymalnym wyeliminowaniem plastikowych części (szczególnie jeśli chodzi o głowicę). Podpórka taka powinna utrzymać co najmniej 20 kg obciążenia.

Użytkownicy posiadający warsztat lub garaż mogą pozwolić sobie na model opierający się na trzech lub czterech nogach. Natomiast do mieszkań i małych przestrzeni zaleca się zakup stelaża z rozstawnymi ramionami o kompaktowej konstrukcji (najlepiej składany). Warto zwrócić uwagę czy statyw posiada regulację wysokości, ponieważ funkcja ta gwarantuje komfort oraz ergonomię pracy podczas majsterkowania. Niektóre stojaki posiadają przytwierdzoną półkę, która pozwala na rozłożenie części i narzędzi. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie.