Jak wybrać siodełko rowerowe pod kątem posiadanego roweru?

Wiele osób, które kupuje nowe siodełko rowerowe, skupia się tylko na takich parametrach jak jego długość, szerokość czy też grubość. Są to oczywiście ważne parametry, które mają bezpośredni wpływ na to, jak będzie ono wygodne i bezpieczne, lecz nie można koncentrować się tylko na nich. Równie ważną sprawą jest to, do jakiego roweru będą dane siodełka kupowane.

Dlaczego to tak ważne?

Rowery potrafią być naprawdę różne pod wieloma względami. Różnią się nie tylko oponami, kołami, czy też kierownicą, lecz również całą ramą i jej geometrią. Wszystko to powoduje, że równie ważne co wszystkie te elementy, jest posiadanie różnego siodełka rowerowego. Chodzi bowiem o to, aby było ono, podobnie jak pozostałe części roweru, dopasowane względem nich, a także, aby posiadało właściwą charakterystykę dla danego roweru i jego przeznaczenia.

Jak dobrać odpowiednie siodełko rowerowe?

Wybór odpowiedniego siodełka rowerowego względem posiadanego modelu roweru jest bardzo ciekawe. Przykładowo siodełka rowerowe na model szosowy powinny być wyraźnie dłuższe niż w pozostałych modelach. Dlaczego tak powinno być? Ponieważ pomaga to rowerzyście pracować na siodełku, zmieniając na nim pozycje i w ten sposób balansować ciałem na zakrętach.
Zupełnie innego rodzaju siodełko zalecane jest natomiast dla rowerów typu downhill. Powinno ono być maksymalnie krótkie oraz płaskie, aby można było przenosić ciężar ciała maksymalnie nad tylne koło, co zapewnia lepsze osiągi podczas jazdy.