Foteliki rowerowe – sposób na bezpieczne przewożenie

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi decyduje się na podróżowanie ze swoim dzieckiem rowerem. Jest to świetny sposób na zdrowe i aktywne spędzenie wspólnie czasu na świeżym powietrzu. Maluch, w tym czasie może poznawać świat i obcować z naturą, co dobrze wpływa na rozwój. Warto jednak pamiętać, aby zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo oraz komfort podczas jazdy. Foteliki rowerowe dla dzieci są najlepszym rozwiązaniem. 

Jaki fotelik rowerowy wybrać?

Na rynku jest dostęp do wielu różnorodnych modeli oraz rodzajów fotelików. Oczywiste jest, aby odpowiednio dobrać wielkość siedzenia do wzrostu oraz wieku dziecka. Natomiast oprócz tego standardowo foteliki dzielą się na dwa typy:

  • do zamontowania na bagażniku,
  • do zamontowania bezpośrednio do ramy.

Tak więc, jaki rodzaj fotelika będzie najlepszy? Wszystko zależy od potrzeb dziecka. Pierwszy typ siedzenia dla dzieci do montażu na bagażniku jest jednym z najczęściej wybieranych przez rodziców ze względu na uniesienie większego ciężaru oraz wygodną instalację. Dzięki czemu starsze dzieci nawet do 6-7 roku życia mogą skorzystać z danego fotelika. Natomiast druga propozycja – przeznaczona do montażu do ramy sprawdzi się równie dobrze dla najmłodszych pociech. Należy jednak uważać na odpowiednie dopasowanie pasów fotelika rowerowego do dziecka oraz stabilny montaż.

Foteliki rowerowe

W jakim momencie dziecko może zacząć korzystać z fotelika?

Aktualnie nie ma konkretnych przepisów regulujących, od kiedy maluch może zacząć korzystać z fotelika. Jednak przyjęła się jedna zasada mówiąca o tym, że nie powinno się poruszać z dzieckiem na rowerze, do czasu, aż nie będzie w stanie samo stabilnie siedzieć. Niektóre pociechy będą gotowe do wspólnej jazdy już od 8 miesiąca życia, natomiast inne dopiero od 12 miesiąca, a nawet później. Granica wieku, do kiedy dzieci mogą korzystać z fotelików, również nie jest określona, zależy to od kilogramów, do których foteliki są przystosowane. Zazwyczaj jest to limit 20-24 kilogramów.