Dlaczego warto zaopatrzyć się w kask rowerowy?

Wielu rowerzystów uważa, że poza kupieniem odpowiedniego stroju w postaci koszulki i spodenek, a także ewentualnie oświetlenia do roweru, nic więcej nie jest potrzebne i można bez problemu wyjechać na drogę. Nic bardziej mylnego, ponieważ oprócz tego kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze, jest posiadanie odpowiedniego kasku. Jak wybrać kask rowerowy, a także, z jakiego powodu jest to tak ważny element wyposażenia każdego rowerzysty?

Dlaczego kask rowerowy jest potrzebny?

Zanim przejdzie się do tego, w jaki sposób powinno się dokonywać wyboru kasku rowerowego, najpierw warto się zastanowić nad tym, z jakiego tak naprawdę powodu jest to tak ważny element stroju każdego rowerzysty. Co taki kask robi i przed czym chroni?

Być może na pierwszy rzut oka tego nie widać, lecz każdy rowerzysta, wsiadając na rower i ruszając w drogę, jest tak naprawdę w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Wystarczy bowiem niewielki wypadek i upadek na jezdnie, aby doznać śmiertelnych obrażeń głowy. Głowa, a konkretniej mówiąc czaszka, nie ma najmniejszych szans w starciu z twardym asfaltem lub też krawężnikiem. Z tego też powodu koniecznie trzeba ją dodatkowo zabezpieczyć, w tym wypadku przez noszenie kasku rowerowego. Dzięki temu w przypadku uderzenia głową o twardą powierzchnię kask przejmie dużą część energii, a tym samym zabezpieczy głowę przed poważnymi obrażeniami. Co jednak bardzo ważne, kask zadziała w ten sposób jedynie wtedy, gdy będzie on dobrze dobrany. Jak więc się powinno wybierać kaski rowerowe, aby pracowały w możliwie jak najefektywniejszy sposób i możliwie jak najlepiej chroniły one głowę?

Jak powinno się wybierać kaski rowerowe?

Podstawową sprawą jeśli chodzi o wybieranie kasków rowerowych, jest to, aby dobrać je odpowiednio do płci i weku rowerzysty. Im bowiem jest się starszym, tym bardziej zmienia się wielkość i nieco kształt głowy.

Bardzo dane w przypadku wybierania kasku rowerowego jest to, aby precyzyjnie dobrać jego rozmiar. Z tego też powodu nie poleca się kupowania kasku w sklepie internetowym, gdzie określa się jego rozmiar poprzez dokonywanie własnoręcznych pomiarów głowy. Dobrze dobrany kask musi być po prostu przymierzony i dopasowany w ten sposób do głowy. Co więcej, poleca się w trakcie robienia zakupów dokładnie sprawdzić to, jakiej jakości i precyzji są stosowane w kasku paski regulacyjne. Dzięki nim można lepiej i precyzyjniej przymocować kask do głowy. Liczy się bowiem to, aby leżał on na niej w możliwie jak najstabilniejszy i najpewniejszy sposób.

Ostatnią sprawą, o której trzeba pamiętać, gdy kupuje się kask rowerowy, to aby zadbać o jego odpowiednią wygodę podczas noszenia. Mowa tu jest przede wszystkim o dobrym i miękkim wyściełaniu kasku, lecz również o obecnej w nim wentylacji, która szczególnie mocno przydawać się będzie podczas gorącego lata i zabezpieczać będzie głowę przez zbyt dużym zapacaniem się.

Podsumowanie

Kupienie dobrego kasku rowerowego jest trudne i nie ma co tego ukrywać. Warto się jednak przyłożyć do tego zadania, ponieważ może to nawet uratować komuś życie podczas z pozoru niepozornej i powolnej jazdy.