Czy na rower potrzebne są okulary?

Rowerzyści posiadają często dość zróżnicowane sprzęty. W dzisiejszych czasach jest ich całkiem sporo. Nowoczesne rowery są wielofunkcyjne, a w sklepach można znaleźć mnóstwo akcesoriów do uprawiania kolarstwa. Niektórzy zastanawiają się, czy kolarz potrzebuje okularów. Jest to faktycznie przydatny przedmiot. Można założyć zwykłe okulary przeciwsłoneczne, ale lepiej dowiedzieć się jak wybrać okulary rowerowe dla profesjonalistów.

Nie tylko na słońce

Utarło się przekonanie, że okulary nosi się tylko podczas słonecznej pogody. Rzeczywiście ich podstawową cechą jest ochrona przed ostrym słońcem i refleksami światła. Kolarz, który jedzie pod słońce ma ograniczone pole widzenia. To dość niebezpieczne, ponieważ może nieświadomie najechać na kamień bądź nierówność podłoża i w konsekwencji przewrócić się. Kontuzje w wyniku upadku z roweru jadącego z dużą prędkością mogą być naprawdę poważne. Rowerzysta musi zatem mieć doskonałą widoczność. Okulary dla kolarzy mają opływowe i ergonomiczne kształty, które sprawiają, że jazda daje większy komfort i jest bardziej wydajna. 

Czym wyróżniają się okulary dla rowerzystów?

Okulary kolarskie wyposażone są w innowacyjne soczewki fotochromowe, polaryzacyjne lub kontrastowe. Fotochromy są przydatne, gdy światło jest zmienne, bo np. zmienia się pogoda. Dostosowują się do warunków panujących w otoczeniu i samoistnie się przyciemniają, gdy zajdzie taka potrzeba. Jeśli chodzi o przepuszczalność światła wyróżnia się aż 5 rodzajów soczewek, więc każdy kolarz może dostosować model idealny dla siebie. Inne okulary wybiera się na rower szosowy a inne na wyczynowy MTB. Warto poczytać wcześniej informacje dotyczące właściwości poszczególnych rodzajów soczewek. Soczewki polaryzacyjne charakteryzują się odbijaniem przeszkadzających refleksów świetlnych, np. odbijającego się światła od śniegu. 

Co, jeśli rowerzysta musi nosić okulary korekcyjne?

Osoby, które na co dzień muszą nosić okulary, by wyraźniej widzieć także mogą jeździć na rowerze. Istnieją okulary kolarskie z funkcją korekcji wzroku. Wada wzroku nie wyklucza zatem intensywnego uprawiania sportu.

Jakie są najlepsze okulary na rower?

Nie istnieje model idealny, ponieważ każdy rowerzysta musi kierować się indywidualnymi preferencjami. Ważne jest np. to po jakim terenie się jeździ oraz jak często następują treningi. Jeśli ktoś uprawia kolarstwo rekreacyjnie nie potrzebuje aż tak specjalistycznych okularów. Natomiast osoby zaawansowane potrenują już najwyższej jakości sprzętu. Najlepsze okulary są wykonane z trwałych komponentów, gdyż podczas jazdy na rowerze istnieje ryzyko, że okulary spadną na twarde podłoże. Okulary powinny być trwałe i niezawodne. Muszą też być odporne na uszkodzenia mechaniczne. Najbardziej nowoczesne okulary kolarskie są wzmocnione z każdej strony, więc nawet, jeśli spadną bądź będą narażone na ogromne obciążenia nic im się nie stanie. Istnieją modele, które nawet, gdy przypadkowo się na nie najedzie, pozostają nienaruszone.

Czy okulary rowerowe to konieczność?

Może okulary nie są wymagane, ale na pewno przydatne. Jeśli ktoś jeździ często i staje się profesjonalistą, szybko odkryje, że okulary kolarskie zwiększają jego potencjał na rowerze i chętnie w nie zainwestuje.