Co to są klamkomanetki?

Gięta kierownica rowerowa wymaga zastosowania specjalnego typu klamek hamulcowych. Od dłuższego czasu łączą one w sobie także funkcję zmiany przełożeń w formie klamkomanetek, które stały się typowym rozwiązaniem w rowerach szosowych, przełajowych i gravelowych. Czym charakteryzują się klamkomanetki?

Zastosowanie i działanie klamkomanetek

Najistotniejszym układem w rowerze ze względu bezpieczeństwa, którym steruje użytkownik w czasie jazdy, jest układ hamulcowy. Wymaga on do jego obsługi klamek hamulcowych. W przypadku klamkomanetek są one zintegrowane z manetkami zmiany przełożeń w jednej obudowie na wspólnym mocowaniu. Pozwala to na zaoszczędzenie miejsca na kierownicy, ale jest także najwygodniejszym obecnie rozwiązaniem w przypadku rowerów z kierownicą typu baranek. W ich wypadku klamkomanetki pozwalają na wygodną obsługę hamulców i zmiany biegów podczas jazdy w dolnym i górnym chwycie kierownicy.

Rodzaje klamkomanetek

Klamkomanetki występują w wersji przeznaczonej do prostych kierownic rowerowych, jednak zdecydowanie popularniejsze są w wersjach do giętych kierownic. Można wyróżnić trzy rodzaje klamkomanetek szosowych ze względu na rodzaj ich połączenia z układem hamulcowym i przerzutkami. Dzielą się na:

  • mechaniczne – sterujące naciągiem linek hamulcowych i linek przerzutek;
  • hydrauliczne – działające z hydraulicznym układem hamulcowym;
  • elektroniczne – sterujące pracą przerzutek przy użyciu sygnałów elektrycznych przewodowo, lub bezprzewodowo.